GLOBAL- Parker sine pilotstyrte lastkontrollventiler opererer uavhengig av nedstrømstrykket for å forhindre at laster løper ukontrollert under dynamiske forhold ved hjelp av et pilotsignal. Ventilene håndterer trykk opptil 420 bar (6000 psi) og flow opptil 350 l/min (90 gpm).
Counterbalance‑ventiler brukes til å kontrollere sylinder- og motorlaster ved å begrense overrunnende laster, bidra til kontroll av hastighet og posisjon ved varierende belastninger, og fungere som lastholdingsventiler med innebygget funksjon for termisk avlastning. Standard motvektsventiler er pilotstyrte enheter som tillater fri flow i én retning og begrenset flow i motsatt retning. Lasten holdes på plass til motvektsinnstillingen overvinnes av tilstrekkelig trykk generert av pumpen, av termisk ekspansjon eller av eksterne krefter som virker på aktuatoren. Når trykket faller under den nødvendige innstillingen, lukker ventilen og holder lasten i posisjon.
For å spare effekt bidrar pilottrykket til å åpne ventilen, slik at lasten kan kontrolleres med et lavere trykk enn det lastinduserte, så lenge tilgjengelig pilottrykk er høyere enn forholdet mellom ventilens innstilling og det valgte pilotforholdet. Standard counterbalance‑ventiler er ikke‑ventilerte, noe som betyr at fjærkammeret er koblet til ventilens utløp. Dette gjør at ethvert nedstrømstrykk vil legges til ventilens trykkinnstilling. Hvis det kan oppstå høyt nedstrømstrykk, eller dersom innstillingen for motvektsventilen er kritisk, tilbyr Parker også flere serier av eksternt ventilerte counterbalance‑ventiler.
Parker sine serier CB101, MHC‑010‑S, MHC‑022‑S og E2 er standard ikke‑ventilerte last- og motorkontrollventiler. Hver serie har flere tilgjengelige pilotforhold, justeringsalternativer og trykkområder. De kan også leveres med faste fabrikkinnstillinger eller med manipuleringssikre kapsler.
Typisk brukes høyere pilotforhold i enkle lastholdingsapplikasjoner der bevegelseslasten kontrolleres av eksterne midler, og hvor hovedfunksjonen til counterbalance‑ventilen er å holde lasten i posisjon når den ikke opereres, samt å gi termisk beskyttelse og slangebruddsbeskyttelse. Lavere pilotforhold brukes vanligvis i applikasjoner der sylinder- eller motorhastighet og posisjon må kontrolleres med varierende belastninger.
Parker sitt omfattende sortiment av counterbalance‑ventiler for last- og motorkontroll gir stor designfleksibilitet i selv de mest krevende applikasjoner og markeder, inkludert – men ikke begrenset til:
- Hydraulikkaggregater
- Avfalls- og renovasjonsutstyr
- Olje og gass
- Materialhåndtering
- Anleggsmaskiner
- Boremaskiner
- Presser
- Blandere
- Landbruk
- Ballepresser
- Skurtreskere
- Lastholding
- Slangebruddsbeskyttelse
- Kontroll av overrunnende laster
| Parker def attributter | |
|---|---|
| Pilottrykk forhold | 8:1 |
| Monteringstype | Threaded Cartridge Valve |
| Maksimal strømningshastighet | 32 GAL/MIN, 120 L/MIN |
| Holde trykk | 3120 PSI, 215 BAR |
| Justeringsmekanisme | Screw |
| Trykk kontrollområde | 725-5000 PSI, 50-350 BAR |
| Port størrelse | N/A |
| Tetningsmateriale | Nitrile |
| Parker desc attributter | |
|---|---|
| Driftstemperatur | -34 to +121 °C |
| Justeringsmekanisme | Screw Adjustment |
| Pilottrykk forhold | 8:01 |
| Divisjon | Hydraulic Valve Systems Division Europe |
| Trykk kontroll følsomhet | 44 per turn bar |
| Tetningsmateriale | Nitrile |
| Kropp materiale | N/A |
| For væske type | Mineral-based or synthetic hydraulic fluids |
| Installasjonsmoment | 63 lb-ft |
| Port størrelse | N/A |
| Maksimal driftstemperatur | +121 °C |
| Funksjon | Counterbalance Valve |
| Monteringstype | Threaded Cartridge Valve |
| Hulrom størrelse | 3C |
| Pilot lokasjon | External |
| Maksimalt driftstrykk | 350 bar |
| Holdetrykk | 215 bar |
| Vekt | 0.54 kg |
| Minimum driftstemperatur | -34 °C |
| Strømningshastighet | 120 L/min |
| Filter effektivitetsvurdering | ISO 4406 18/16/13, SAE Class 4 |
| Maksimal strømningshastighet | 120 L/min |
| Ventil materiale | All parts steel. All operating parts hardened steel |
| Port gjengestørrelse | N/A |
| Trykk kontrollområde | 50 to 350 bar |
| Maksimal kinematisk viskositet | 45-2000 SSU (6 to 420 cSt) |
| Aktiveringstype | Pilot Operated |
| Strømningsretning | Cylinder port 1, Valve port 2, Pilot port 3 |
| Lekkasjerate | 6 @ 1450 PSI (100 BAR) drops/min |
| Maksimal innløpstrykk vurdering | 350 bar |
| Divisjon Kun fasettert | Hydraulic Valve Systems Division |
| Parker | |
|---|---|
| Eske antall | 1.0000 |
| Beskrivelse | LOAD CONTROL VALVE |
| Produktserie navn | Standard Pilot Assisted Load Control Valves |
| Opprinnelsesland | GB |
| Toll kode | 84812010 |
| Vekt | 0.5400 |
| Vekt måleenhet | KG |
