Parker sine flow divider/combiner‑ventiler er utstyrt med sammenlåsende spoler som gir trykkkompensasjon i begge retninger, enten ventilen deler eller kombinerer flow. Disse ventilene kan operere med hydrauliske systemflow opptil 320 l/min og trykk opptil 420 bar, og de finnes med flere tilgjengelige delings-/kombineringsforhold. Parker sine divider/combiner‑ventiler er ideelle for synkronisering av sylindre eller motorer innen et bredt spekter av markeder, som anleggsutstyr, materialhåndtering, industri, olje og gass, og flere andre.
Markeder:
- Anleggsutstyr (Construction Equipment)
- Materialhåndteringsutstyr
- Diverse industri
- Diverse produksjon
- Diverse mobile applikasjoner
- Olje og gass
Funksjoner / Fordeler:
- Sammenlåsende spoler for lik kontroll ved deling eller kombinasjon
- Trykkkompensert kontroll i begge retninger
- Herdede, presisjons-slipte komponenter for lang levetid
- Tilgjengelige forhold: 50‑50, 60‑40 og 66‑33
- Alle utvendige deler er sinkbelagte
Applikasjoner:
- Synkronisering av sylindre
- Synkronisering av motorer
- Flow‑deling
- Transmisjonsdifferensialer
Tilleggende teknisk innsikt:
Hver av Parker sine fire flow divider/combiner‑versjoner kan brukes både som divider og som combiner, avhengig av flowretningen. To sammenlåsende spoler sørger for trykkkompensert flowdeling og flowkombinering etter valgt forhold og flowområde.
Når port 3 tilføres flow, deles den etter et fast forhold mellom port 2 og port 4.For eksempel:Ved valg av et 50:50‑forhold vil halvparten av flowen gå til port 2 og den andre halvparten til port 4. Har aktuatorene likt areal eller slagvolum, vil de dermed bevege seg med samme hastighet. Dersom ulike hastigheter er ønsket, kan alternative forhold velges slik at portene får ulike flowmengder. Andre forhold enn 50:50 kan også gi hastighetssynkronisering av to aktuatorer med forskjellig areal eller volum.
Fordi flowen til hver aktuatorport er proporsjonal med innkommende flow og basert på delingsforholdet, opprettholdes forholdet også ved varierende systemflow.
Når ventilen brukes som combiner, kombineres flow fra port 2 og port 4 og totalflowen går ut gjennom port 3. Flowen fra combiner‑portene er trykkkompensert, og forholdet bestemmer hvor mye flow som kommer fra hver port. Akkurat som i divider‑modus, tillater combiner‑modus både variasjon og synkronisering av aktuatorhastigheter.
Typisk flownøyaktighet er ±10 % mellom port 2 og port 4.
For å oppnå tettere synkronisering av to sylindre eller motorer kan kryssport‑trykkavlastningsventiler eller balanseringsdyser benyttes.
Parker sine FDC101, L04A3, L06A3 og L1A300 flow divider/combiner‑ventiler fungerer etter samme prinsipp, men med ulike maksimale flowkapasiteter og flere standardiserte forholds‑ og flowalternativer.
| Parker desc attributter | |
|---|---|
| Forhold | 50/50 |
| Driftstemperatur | -34 to +121 °C |
| Divisjon | Hydraulic Valve Systems Division Europe |
| Tilkoblingsstørrelse | N/A |
| Tilkoblingstype | N/A |
| Tetningsmateriale | Nitrile |
| Standard strømningshastighets innstilling | 12 to 40 L/min |
| Kropp materiale | N/A |
| For væske type | Mineral-based or synthetic hydraulic fluids |
| Installasjonsmoment | 50 Nm |
| Maksimal driftstemperatur | +121 °C |
| Funksjon | Flow Divider/Combiner |
| Konfigurasjon | N/A |
| Hulrom størrelse | C10-4 |
| Maksimalt driftstrykk | 420 bar |
| Vekt | 0.12 kg |
| Minimum driftstemperatur | -34 °C |
| Strømningshastighet | 60 L/min |
| Filter effektivitetsvurdering | ISO 4406 18/16/13, SAE Class 4 |
| Maksimal strømningshastighet | 60 L/min |
| Ventil materiale | All parts steel. All operating parts hardened steel |
| Strømningshastighet nøyaktighet | 10% |
| Maksimal kinematisk viskositet | 45-2000 SSU (6 to 420 cSt) |
| Aktiveringstype | Interlocking Spools |
| Driftstype | Automatic |
| Maksimal innløpstrykk vurdering | 420 bar |
| Divisjon Kun fasettert | Hydraulic Valve Systems Division |
| Parker def attributter | |
|---|---|
| Forhold | 50/50 |
| Strømningshastighet | 16 GAL/MIN, 60 L/MIN |
| Standard strømningshastighets innstilling | 3.2-10.6 GAL/MIN, 12-40 L/MIN |
| Tetningsmateriale | Nitrile |
| Parker | |
|---|---|
| Eske antall | 1.0000 |
| Beskrivelse | FLOW DIVIDER/COMBINER VALVE |
| Produktserie navn | Flow Divider/Combiner Valves |
| Opprinnelsesland | GB |
| Toll kode | 84812010 |
| Vekt | 0.1200 |
| Vekt måleenhet | KG |
